Historia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

    ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY

                                          W ANNOPOLU

Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w śierpniu 1999 roku.

Od początku był Domem typu A i B (typ A – dla osób przewlekle chorych psychicznie, typ B – dla osób upośledzonych umysłowo). Początkowo placówka miała siedzibę w budynku starej plebanii, na ul. Kościuszki 2. Dom przeznaczony był wówczas dla 15 osób, natomiast w dniu dzisiejszym mamy 47 podopiecznych. Początkowo Dom obejmował wsparciem jedynie mieszkańców Gminy Annopol, jednak od 2003 roku na podstawie porozumienia zawartego między Gminami, również mieszkańców Gminy Gościeradów.

Pierwszym Kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy w Annopolu był Pan Józef Paćkowski ( 1999r. – 2005r.). W latach 2006 – 2019 Pani Krystyna Zielińska. Od czerwca 2019 roku Dyrektorem ŚDS jest Pani Ewa Kwiatkowska.

Od 2011 roku Środowiskowy Dom mieści się przy ul. Leśnej 2. W placówce podopieczni korzystają z następujących rodzajów terapii: zajęć plastyczno-ceramicznych, zajęć rękodzielniczych, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, zajęć komputerowych, zajęć kulinarnych, zajęć edukacji zdrowotnej, rehabilitacji ruchowej, muzykoterapii, zajęć na pracowni stolarskiej, hortiterapii, treningu budżetowego, treningu zaradności życiowej, treningu spędzania czasu wolnego, treningu umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów. Korzystają z pomocy psychologa, pielęgniarki, pracownika socjalnego. W czerwcu 2019 roku, dzięki pomysłowi Pani Dyrektor Ewy Kwiatkowskiej, powstała nowocześnie wyposażona sala wyciszeń. Ponadto ŚDS posiada miejsce hostelowe, przystosowane do całodobowego pobytu dla jednej osoby.

Różnorodność form terapii jaką proponuje ŚDS powoduje, że każdy może znaleźć coś dla siebie, rozwijać swoje talenty, a efekty swojej pracy prezentować na różnego rodzaju przeglądach artystycznych, festiwalach muzycznych, konkursach plastycznych i rękodzielniczych, zawodach sportowych. Placówka posiada samochód, dzięki czemu podopieczni codziennie są przywożeni do placówki i odwożeni do miejsca zamieszkania. Dom jest czynny od poniedziałku do piątku, osiem godzin dziennie, w tym przez 6 godzin prowadzone są zajęcia z podopiecznymi. Podopieczni zapewnione mają codziennie śniadanie i obiad. W placówce, w zależności od potrzeb podopiecznych, organizowane są wycieczki (jedno- i kilkudniowe), turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy na imprezy integracyjne, pielgrzymki, spotkania z rodzicami, grille, dyskoteki, wyjścia na pizze/lody, itp.

W 2019 roku Środowiskowy Dom Samopomocy obchodzi dwudziestolecie działalności placówki.

Autor: Administrator ŚDS